Navštivte také: Kuchyňské studio Plzeň AGE INTERIER Kuchyně Dominikánská 5 Plzeň
Členění laminátových plovoucích podlah
1) Rozdělení podle kvality a tvrdosti povrchu:
2) Rozdělení do tříd podle místa použití:
3) Rozdělení podle způsobu pokládání:
1) Rozdělení podle kvality lisování a tvrdosti povrchu:
obsah stránky další článek předchozí článek hlavní stránka podlahy
a) Přímý laminát (DPL):
Starší technologie, při které je na základové desce položená dekorační tapeta potažena pryskyřicí (většinou melaminovou) a lisována v jediné operaci, se označuje jako přímo lisovaný laminát - "Direct Pressure Laminate", zkratka DPL. V propagačních materiálech pak naleznete zmínky o "vysoce odolné melaninové vrstvě či pryskyřici " a většinou jen někde v textu ukrytou zkratku DPL.
b) Vysokotlaký laminát (HPL):
Samostatně se pod extrémně vysokým tlakem lisuje dekorační tapeta s několika průhlednými ochrannými vrstvami a vrchním laminátem a výsledek je lisován na vysokopevnostní nosnou desku.Často bývají tyto ochranné vrstvy lisovány i zespodu desky pod protitahovou fólii. Touto technologií se dosahuje podstatně vyšší kvalita a odolnost podlahy. Označuje se jako "High Pressure Laminate", zkratka HPL.
c) Korkové, linoleové povrchy a dřevěná dýha:
Na nosnou desku jsou nalepené další vrstvy povrchů. Většinou se používá korek, linoleum nebo přírodní (neumělohnotné) linoleum a také dřevěná dýha, která tvoří jakýsi přechod mezi dřevěnými a lamino podlahami.
Rozdělení do tříd podle místa použití:
obsah stránky další článek předchozí článek hlavní stránka podlahy
a) Domácí použití: (třída 21,22,23)
Méně odolné podlahy určené do obytných prostor, plně chráněných před přenosem nečistot (kamínků na botách).
Od nejnižších tříd k nejvyšším se využijí od ložnic a málo využívaným pokojů pro hosty, přes haly a chodby až ke schodištím a vstupním halám. Nejnižší nabízená třída bývá 23. K chvále většiny zákazníků lze zase konstatovat, že i do obytných prostor volí třídu 31. (Pozor, pro zařazení do třídy 21, 22 a 23 není vyžadován test na kolečkové židle a cigaretový žár.)
b) Komerční a veřejné prostory: (třída 31,32,33)
Třída 31 .. např. čekárny, mateřské školy, ... (ve skutečnosti je třída 31 nejpoužívanější v domácnostech)
Třída 32 .. např. maloplošné kanceláře, základní školy, málo frekventované obchody, ...
Třída 33 .. např. velkoplošné kanceláře, frekventované obchody, ...
(Pozor, často bývá uváděná záruka 7 až 15 let, ale tato platí pouze pro domácí použití a klesá na 2 až 5let ve veřejných a komerčních prostorách.)
c) Speciální použití:
Většinou sportovní zařízení, tělocvičny a pod.
Piktogramy: Třídy se označují i piktogramy s obrázkem domku a jednou až třemi postavami pro třídu 21 až 23 a obrázkem veřejné budovy s opět jednou až třemi postavami pro třídy 31 až 33.
3) Rozdělení podle způsobu pokládání:
obsah stránky další článek předchozí článek hlavní stránka podlahy
a) Lepený spoj pero a drážka:
Původní způsob pokládání plovoucích podlah mokrou cestou je dnes již téměř zcela vytlačen zaklapávacími spoji. Občas se ještě najde v nabídce některých firem, ale ačkoliv bývá nabízen za ceny okolo 300,- Kč nenachází velkého uplatnění. Můžeme očekávat následujíc komplikace: lepidlo cca dva dny zasychá, lepidlo se musí čistit, poškozenou zalepenou desku lze jen velmi obtížně vyměnit, může - a také často vzniká - spára, nebo výšková nerovnost, apod. Požadavky na lepené plovoucí podlahy se dnes většinou řeší zaklapávacím zámkovým spojem s možností zalepení zámku.
b) Zaklapávací spoj typu zámek:
(bývá výhradně patentovaný a díky tomu minimálně o třídu lepší než konkurenční typy všech ostatních výrobců)
b1) Rozebíratelé a opětovně složitelné:
(pozor, rozebrat lze všechny zámkové typy, ale ne všechny mají garantováno opětovné složení)
Podlahu lze rozebrat a opět složit (stěhování, vytopení pokoje, nákup lepší a prodej staré podlahy).
b2) S možností zalepení zámku:
Tuto možnost má velká většina zámků. Samozřejmě zalepení vylučuje možnost složitelného rozebrání podlahy.
obsah stránky další článek předchozí článek hlavní stránka podlahy
a) Hladký nebo gravírovaný:
Starší typy byly výhradně hladké, později se objevily dlouhé podélné mělké "vrypy", které měly zvyšovat dojmem dřeva, bohužel se v těchto vrypech zachycuje nečistota. Poslední novinkou je "výstupkové" gravírování (u dřevěných podlah se tento efekt označuje jako "kartáčovaný"), které podstatně více zvyšuje optický i hmatový dojem dřeva a nezachytávají se v něm tolik nečistoty a do určité míry i maskuje otisky bosých nohou na podlaze.
b) Co je natištěno na papíru (tapetě):
Většinou dřevo, domácí fauna i exotika za stejnou cenu, existují i dlaždice. Dřevěné vzory jsou většinou přírodní, vyskytují se i v pastelových barvách. Velikostí "natištěných obdélníků" se dělí na dlaždice a pásové "selské" vzory. Dlaždice bývají většinou tří nebo dvoupásové (na jedné desce), pásové "selské" vzory většinou dvou nebo i jednopásové.
obsah stránky další článek předchozí článek hlavní stránka podlahy
Jestli existuje klíč k určení nejlepších výrobců, tak jej neznám. Každý výrobce je ve svých propagačních materiálech nejlepší nebo alespoň nejlacinější. Obecně asi platí pravidlo, že dražší je lepší, ale zase ne o tolik lepší o kolik je dražší, takže optimálně lze doporučit onu vyšší střední třídu s cenami mezi 500 až 700Kč za metr čtvereční plochy, jako cenovou oblast s nejvýhodnějším poměrem ceny a užitné hodnoty.
|
|||||
Reklamy: | |||||